Free tool and accessible to everyone

Create a beautifull blog

Do Řecka

Řecké ostrovy

Řecké ostrovy

Populární a oblíbený řecký ostrov Kefalonia patří do skupiny Jónských ostrovů a je současně v pořadí 6. největším ostrovem Řecka. Aktuálně patří k nejnavštěvovanějším ostrovům jak celého souostroví, tak i Řecka, hlavně pro své přírodní krásy a bohatství. Turisté, přijíždějící na ostrov Kefalonia, zde najdou nejen úžasnou přírodu, ale především skvělé podmínky pro koupání, možnost poznávat a prozkoumávat nejrůznější historické památky z dob antiky a starého Řecka a v neposlední řadě též velmi milé a přívětivé obyvatele.

 

Ostrov Kefalonia je pojmenován po mytologickém vojevůdci Kefalovi. Volný překlad z řečtiny do češtiny by zněl asi jako ostrov Kefalův, v každém případě se ale pro Kefalonii vžilo spíše označení coby ostrov vůní a barev. Počet obyvatel ostrova nepřesahuje 40.000 a z nich více jak polovina žije v hlavním městě Argostoli. Výhodou ostrova je, že trajektem se lze jednoduše dostat na další okolní ostrovy jako je Zakynthos, Lefkada nebo Ithaka.

 

Zřejmě největším lákadlem pro návštěvníky přilétající nebo přijíždějící na dovolenou do Řecka na ostrov Kefalonia jsou jeho krásné pláže, které ovšem nejsou ani přes velkou oblíbenost téměř nikdy přeplněné. Většina ostrovních pláží je totiž dost dlouhých a prostorných, takže každý z turistů si tu najde své soukromé místečko ke koupání a slunění.

 

Celková délka ostrovního pobřeží Kefalonie dosahuje hodnoty blížíce se 250 kilometrům. Většina pláží na Kefalonii je písčitých, sem tam se ovšem najdou i pláže oblázkové. Z těch nejznámějších stojí za zmínku Agia Afimia, Assos, Myrtos, Petani, Skala nebo dlouhá červená písečná pláž v osadě Xi.

 

Velmi oblíbeným způsobem, jak po ostrově Kefalonia cestovat, je zapůjčení si osobního automobilu nebo malého motocyklu. Za výlet určitě stojí pohled z výšky na pláž Myrtos, která patří k nejčastěji fotografovaným plážím nejen v Řecku, ale v rámci celé Evropy. Úchvatný výhled je také na pláž Petani. 

 

Dalším oblíbeným řeckým ostrovem z Jónského souostroví je ostrov Korfu. Jde o nejsevernější jónský ostrov a jeho břehy již po tisíce let tvaruje stejnojmenné moře poblíž řecké pevniny a Albánie. Rozloha ostrova Korfu činí necelých 600 km2 a přijíždějící turisty bezpochyby osloví nepřeberné množství zajímavostí a krásné a neustále kvetoucí přírody. Ne nadarmo se ostrovu přezdívá věčně zelený ostrov.

 

Nejjednodušší cesta do Řecka na ostrov je letadlem, neboť na Korfu bylo vybudováno vlastní mezinárodní letiště. To se nachází ve vzdálenosti jen asi 5 kilometrů od hlavního města Kerkyra. Nejde však o jediný způsob, jak se na ostrov Korfu dostat. Další možností je lodní přeprava, trajekty jezdí pravidelně z Itálie, poloostrova Peloponés z řecké pevniny nebo z okolních ostrovů jako jsou Paxos, Ithaka nebo výše zmiňovaná Kefalonie.

 

Délka členitého ostrovního pobřeží Korfu přesahuje 200 kilometrů a skýtá tak turistům velký dostatek nejrůznějších pláží. Ty nejlepší a nejvíce vyhledávané se nacházejí na severu a v severozápadní části ostrova Korfu. Krajina je v tomto regionu na řeckém ostrově Korfu více členitá než na jihu a pobřeží zde tvoří z velké části útesy a skaliska. Ty rádi vyhledávají odvážnější plavci a skokani, kteří se odtud vrhají střemhlav do průzračných vod. Zřejmě největší pláží ostrova Korfu je zátoka Agios Georgios, která má tvar půlkruhu.

 

Velmi známým a oblíbeným letoviskem je obec Sidari, u které se nachází jedna z nejznámějších pláží celého ostrova a také celého Řecka. V letní sezóně zde bývá poněkud plno, ale i tak se tu dá najít svůj kousek písku k opalování. Pobřeží je lemováno skalisky a průplavy, z nichž jeden má dokonce velmi zajímavý název Canal d´Amour, neboli Kanál lásky. Podle dávné legendy žena, která tudy propluje, získá srdce svého milého.

 

Na východ od Sidari se nachází letovisko Roda, u kterého se nalézá nejdelší pláž celého ostrova. Od ostatních lokalit na Korfu se liší mírným vstupem do moře, což nejvíc oceňují rodiny s dětmi.

 

Největším a zřejmě i nejpopulárnějším z řeckých ostrovů je Kréta. Vzhledem k její jižní poloze zde mohou turisté trávit dovolenou až do pozdních podzimních měsíců. Moře je příjemně vlažné ještě na konci října a teploty kolem 25 stupňů lákají turisty k procházkám podél pobřeží a výletům po ostrově. Upřímně se není moc co divit, že si zrovna tento ostrov vybral z celého Řecka vládce antických bohů Zeus ke svému zrození.

 

Severní část ostrova Kréta je doslova poseta nejrůznějšími hotelovými areály všech cenových kategorií a dlouhé pláže lákají turisty ke koupání a slunění. Opakem severu je klidný jih, kde malé rybářské vesnice vábí návštěvníky k procházkám a krásné romantické pláže, včetně nudistických, zase k odpočinku a pověstnému chytání bronzu v paprscích horkého středomořského slunce.

 

Starobylý přístav Matala patří k nejvíce vyhledávaným místům na ostrově Kréta. Dle pověstí totiž právě v těchto místech ztroskotala loď krále Meneláa, který se vítězně vracel do Řecka z dobyté Troje. Římané tu v pozdějších dobách potom vybudovali hroby vytesané do šikmé skály, které mohou turisté toužící po poznání obdivovat do dnešních dnů. Na milovníky historických památek čeká na ostrově v čase dovolené v Řecku také mohutná pevnost Frangokastelo, tyčící se do výšky přímo u břehů moře.

 

Kdo však o dovolené v Řecku preferuje spíše přírodu a její krásy, měl by se vypravit na jih ostrova do soutěsky Samaria. Jde o nejdelší kaňon Evropy, který má délku úctyhodných 18 kilometrů. Celý kaňon lze pěšky projít za nějakých sedm až osm hodin, takže se v každém případě jedná o celodenní a poměrně náročný výlet. Naštěstí jsou všude po cestě prameny s vodou a menší přírodní jezírka coby ideální místečka pro vítané osvěžení. Cesta končí u moře, odkud se lze pohodlně dopravit lodí zpátky.

 

Další populární ostrov Rhodos se řadí do skupiny Dodekánes, což by se do češtiny dalo přeložit jako Dvanáctiostroví. Rhodos je největším ostrovem celé skupiny a současně jde o 4. největší ostrov celého Řecka. Jeho břehy jsou omývány Egejským mořem ze severu a vodami moře Středozemního z jižního směru. Severní cíp ostrova Rhodos dělí od turecké pevniny pouhých 10 km a za dobré viditelnosti je do Turecka velmi dobře vidět.

 

Severní pobřeží je poměrně větrné a z toho důvodu si ho ke strávení své dovolené velmi často volí zkušení surfaři a vyznavači kiteboardingu. Pláže ostrova Rhodos jsou zde z velké části oblázkové a skalnaté a to je důvodem, proč je zde mořská voda tak průzračně čistá a přímo ideální k potápění a šnorchlování.

 

Na obdivovatele památek čekají na ostrově Rhodos 2 lahůdky v podobě zřícenin hradů Kritini a Monolithos. Z obou těchto míst je krásný výhled na moře a okolní ostrovy. Zajímavostí hlavního města Rhodosu je místo, kde se střetávají vody Egejského a Středozemního moře.

 

Východní pobřeží ostrova Rhodos pokrývají především písčité pláže a proto je zde k nalezení daleko více ubytovacích zařízení a hotelů než na západním pobřeží. Písčité pláže vyhledávají převážně rodiny s dětmi, neboť vstup do vody je velmi pozvolný a písek je také vhodný materiál na hraní pro nejmenší.