Do Řecka

Řecká pevnina

Easy and pro service

Build a page

Pevninské Řecko

Řecká pevnina má svým návštěvníkům určitě co nabídnout. Určitě jen těžko by se hledal jedinec, který by neslyšel o nejslavnějším antickém městě světa Athénách, které se nachází právě na pevnině. Dnes moderní metropole Athény je okouzlujícím hlavním městem Řecka, na které jsou Řekové plným právem hrdi.

 

Na rozloze přesahující 420 km2 žijí v současnosti více než 3 miliony obyvatel a Athény v jižní části pevninského Řecka se od starověku staly postupem času průmyslovou, kulturní a historickou dominantou celého Řecka.


Město bylo po dlouhé roky uctíváno jak lidmi, tak i bohy a dodnes se zde dochovalo velké množství památek. Athénské podnebí, a vlastně podnebí většiny pevninského Řecka, je po celý rok velmi přijatelné a vhodné pro turistiku se zaměřením na poznání. Výhodou polohy hlavního řeckého města je skutečnost, že zimy jsou zde mírné a léta zase ne příliš parná.


V dnešní době míří na pevninské Řecko do Athén celé zástupy návštěvníků proto, aby něco z kdysi slavného antického světa něco poznali a viděli. Jejich cesta vede na řeckou pevninu, na poloostrov Attica, kde se Athény poblíž známého přístavu Pireus nacházejí. Město leží v jakési nížině obklopené okolními horami Parnitha, Pendeli a Ymmytos.


Svého vrcholu rozkvětu dosáhly Athény v 5. století před naším letopočtem, kdy byly centrem tehdejší mocné říše. Od té doby se je snažilo dobýt mnoho národů, ale neúspěšně. Teprve až roku 1834 se město stalo hlavním městem Řeckého státu. Celá nynější aglomerace byla vystavěna kolem Akropole, která je největším archeologickým monumentem města. První práce na Akropoli započaly již v roce 447 před Kristem. Hned vedle se tyčí Partheón, chrám bohyně Athény.


Řecká pevnina ale nejsou jen Athény. Do této lokality zavítá každoročně velké množství turistů a řecká pevnina se tak řadí mezi oblíbené letní destinace. Nabízí totiž celou řadu míst, kde si mohou návštěvníci příjemně odpočinout na písečných plážích a zároveň také během zájezdu do Řecka navštívit zajímavá místa a památky.

 

Mezi jednu z nejoblíbenějších oblastí řecké pevniny patří bezesporu Olympská riviéra, pobřeží táhnoucí se v délce několika desítek kilometrů přímo na úpatí bájného pohoří Olympos. Panuje zde pro turistiku velmi příznivé klima, které v kombinaci s Egejským mořem působí blahodárně na různá dýchací a kožní onemocnění.


Ke koupání a slunění je v tomto regionu turistům k dispozici na 60 kilometrů nádherných pláží. Úžasný kontrast s nimi tvoří právě pohoří Olymp, které celou tuto oblast obklopuje. Jde samozřejmě o zdejší dominantu a jakési poznávací znamení, neboť turisté, trávící čas na řecké pevnině, se často během své dovolené vydávají pro zpestření do hor na horské túry.

 

K nejznámějším destinacím Olympské riviéry patří například Leptokaria, která je současně největším letoviskem na celé riviéře, plném zábavy a nekončících možností nočního života. K dalším populárním střediskům pevninského Řecka pak patří například Platamonas nebo Nei Pori.


Leptokaria má k trvalému pobytu hlášených jen asi 3.500 obyvatel a na první pohled v mimosezóně jde o malé a klidné městečko. To se ale během hlavní turistické sezóny mění na jedno z nejoblíbenějších center řecké pevniny vůbec. Zdejší pláže jsou většinou písečné a štěrko-písčité a téměř každý rok jsou oceňovány modrou vlajkou za čistotu jak pláže, tak mořské vody v jejím okolí.


V letovisku Nei Pori se zase turisté na řecké pevnině mohou opalovat na pláži široké úctyhodných 100 metrů. Rozloha pláže je zárukou, že ani v hlavní sezoně zde zkrátka nemůže být přelidněno. Pláž má pozvolný vstup do moře, což velmi oceňují rodiny s dětmi. Středisko leží v jižním cípu Olympské riviéry ve vzdálenosti asi 15 kilometrům od Leptokarie. K večerním procházkám pak láká hlavní promenáda, která je dlouhá několik set metrů.


Na samém jihu pevninského Řecka se pak nachází velký výběžek, zasahující daleko do moře. Jde o poloostrov Peloponés a znalci historie velmi dobře vědí, že jde o kolébku evropské civilizace. Rozkládá se na ploše 20.000 čtverečních kilometrů a v roce 1893 byl celý poloostrov oddělen od pevniny Korintským kanálem. Tím z poloostrova Peloponés vznikl v podstatě uměle vytvořený ostrov. Korintský průplav dosahuje délky šesti kilometrů a je hluboký 70 metrů. Celý den jím proplouvají lodě a i každý návštěvník má možnost si zaplatit výletní loď a proplout tímto kanálem.


Celý poloostrov je velmi rozmanitý, od starověkých památek až po pestrou přírodu. Nachází se tu přímořské roviny, které přechází pozvolna přecházejí do náhorních plošin a dokonce i vysokých hor. Poloostrov je doslova posetý nejrůznějšími druhy citrusů, fíkovníky a olivovými stromy. Nejvyššímu pohoří Taygetos dominuje hora Agios Allias s 2.407 metry výšky. Jde o proslulou horu, ze které Sparťané ve starověku shazovali slabé a nemocné jedince.


Z antických památek stojí za to jmenovat minimálně Korint, Mykény, Tyrins, Olympii, Epidaurus, byzantskou Mystru a samozřejmě Spartu. Vzhledem k nezvykle velkému množství památek se Peloponés na řecké pevnině stal oblíbených cílem milovníků historie.


Peloponés se pyšní opravu dlouhým pobřežím, kterému rozhodně nechybí krásné písečné pláže s dostatkem sportovního vyžití. Mezi nejoblíbenější, a tím pádem i nejnavštěvovanější, místa na poloostrově patří Tolo a Niforeika. V těsném závěsu za těmito velkými turistickými centry následují menší letoviska jako Pales Epidaurus, Ermioni a Nafplion a další. A stejně tak jako na všech místech světa, i tady se skrývají malé, turistickým ruchem zatím příliš nepoznamenané malé pláže. Za zmínku určitě stojí Kyllina, Skafidia, Patras nebo Menthoni.